Представништва епархије СПЦ у дијаспори

Представништва епархије СПЦ у дијаспори

Српска православна црква одувек је била ујединитељ српског народа како у српским земљама, тако и у дијаспори. 1219. године Српска Православна Црква у Србији постала је аутокефална, и својим постојањем била је ослонац српском народу кроз многа тешка времена, а тако је и данас.

Реч дијаспора, у данашњем смислу те речи, потекла је оснивањем парохија наше цркве, првенствено у Америци, крајем 19. века у Тексонвилу. Владика Николај Велимировић је затим формирао прву епархију између два рата и поставио темеље цркве у Америци и узор будућих епархија које су настале након Другог свјетског рата. 

Живот Срба у иностранству заокружен је управо духовним јединством који проистиче из организације СПЦ (парохија/епархија) и очувањем културе, овичаја, музике и језика у оквиру истих. 

Потријарх Иринеј је једном приликом рекао да су дијаспора и наш народ мноштво великих  река по целом свету и њених бројних и безбројних притока, а које се све сливају у једну реку, која извире овде на Балкану, у нашим земљама. Овај опис заиста осликава однос српске дијаспоре са матицом.

Епархије Српске православне цркве су главне црквеноадминистративне јединице у Српској православној цркви.

Непосредни поглавар епархије је епархијски архијереј. Он је лавни представник и руководилац свега црквено-духовног живота и црквеног поретка у епархији.

Тренутно постоји 12 Епархија СПЦ у дијспори, и то су:
(извор: википедиа) 

Митрополија-аустралијско новозеландска са седиштем у Сиднеју. Најстарија Српска православна црквена општина у Аустралији основана је у Сиднеју још давне 1948. године. 2010. године усвојен је Устав Митрополије аустралијско-новозеландске којим је остварено потпуно црквено-административно јединство Српске православне цркве у дијаспори. Устав је одобрен одлуком Светог архијерејског сабора од 23. маја 2011. године. Марта 2016. године патријарх српски Иринеј је посетио ову митрополију.

 

 

Више информација, вести и најава студенти али и остали верници могу да пронађу на званичној страници: https://soc.org.au/sr/?lang=sr/

 

Епархија новограчаничко-средњозападноамеричка са седиштем у Терд Лејку код Чикага. Епархија новограчаничко-средњозападноамеричка са сједиштем у манастиру Нова Грачаница обухвата све парохије које се налазе у Чикагу и другим државама Средњег запада САД из састава некадашње Митрополије средњозападноамеричке, као и све црквено-школске општине, парохије и манастире некадашње Епархије за Америку и Канаду Митрополије новограчаничке на том подручју. У саставу епархије од 2014. налази се и манастир Светог Саве у Либертивилу из некадашње Митрополије либертивилско-чикашке. 

 

 

 

 

 

Слика лево: мапа – епархијска седишта. Слика десно: Српска православна црква Свето Константина и Свете Јелене у Тексасу. (извор: википедиа)

Више информација, вести и најава студенти али и остали верници могу да пронађу на званичном вебсајту: https://newgracanica.org/


Епархија аустријско-швајцарска са седиштем у Бечу. Ова епархија покрива државе Аустрију, Швајцарску, Италију, и Малту. Формирана је 2011. године. Одлуком Светог архијерејског сабора од 24. маја 2014. године викарни епископ ремезијански Андреј (Ћилерџић) изабран је за првог епархијског епископа аустријско-швајцарског. Процјењује се да у Бечу живи 100 хиљада вјерника ове епархије. 

 

 

 

Више информација, вести и најава студенти али и остали верници могу да пронађу на званичном вебсајту: http://www.crkva.at/

 

Епархија британско-скандинавска са седиштем у Стокхолму покрива Уједињено Краљевство, Републику Ирску, Шведску, Данску, Норвешку, Финску и Исланд. Основана је 1990. Године.

Више информација, вести и најава студенти али и остали верници могу да пронађу на званичном вебсајту: https://spclondon.org.uk/sr/o-crkvi/eparhija


Епархија будимска са седиштем у Сентандреји, покрива Мађарску и Чешку. Основана је још у 17. Веку. 1511. Сазидана је црква у Коморану, а потом и манастир Грабовац. Епархија данас има 39 храмова и 3 капеле. 

Више информација, вести и најава студенти али и остали верници могу да пронађу на званичном вебсајту: https://www.serbdiocese.hu/


Епархија буеносајреска и јужноцентралноамеричка са центром у Буенос Ајресу. Формирана је 2011. године и има 17 парохија и 3 манастира. Храм рођења Пресвете Богородице у Буенос Ајресу одлуком скупштине града 2019. Године је проглашен местом од културног значаја. У склопу истраживања културног и духовног наслеђа дијаспоре у Аргентини (Етнографски институт САНУ) обављен је низ разговора са српским и црногорским исељеницима. Иако је већина њих у значајном степену асимилована, истраживање показује да за многе Српска православна црква и даље представља везу са духовним и културним наслеђем.

Више информација, вести и најава студенти али и остали верници могу да пронађу на званичној веб страници: https://www.iglesiaortodoxaserbiasca.org/

 

 

 

Епархија диселдорфска и њемачка има седиштем у Диселдорфу. Покрива Немачку територијалну јединицу.  Године.  2018. Године епархија франкфуртска и све Њемачке преименована је у Епархију диселдорфску и њемачку. Епархија је 2019. Године обиљежила 50 година свог постојања. 

 

 

Црква Светог Саве у Диселдорфу. (извор: википедиа)


Више информација, вести и најава студенти али и остали верници могу да пронађу на званичној веб страници: https://eparhija-nemacka.com/

 

Епархија западноамеричка са седиштем у Алхамбри, Лос Анђелесу. Покрива државе САД и Мексико и има 5 манастира. Основана је 1963. Године. 

Више информација, вести и најава студенти али и остали верници могу да пронађу на званичној веб страници: https://westsrbdio.org/ 


Епархија западноевропска са седиштем у Паризу, покрива Француску, Шпанију, Португалију, Белгију, Холандију и Луксембург. Основана је 1994. Године.

Више информација, вести и најава студенти али и остали верници могу да пронађу на званичној веб страници: http://www.dioceseserbe.org/

 

Епархија источноамеричка има седиште у Њујорку а основана је 1963. Године. Садашња Епархија источноамеричка је конституисана сходно одлуци Светог архијерејског сабора Српске православне цркве од 21. маја 2009. У Герију је током 20. века радио велики број Срба досељених у САД, који су подигли цркву Светог Саве 1938. Године. Приликом освећења цркве Никола Тесла је именова за кума, што му је, по личном сведочењу, била велика част. Данас, након реновирања, тај храм на фасади има медаљон са ликом Тесле, у знак сећања на Теслино кумство. Црква Светог Саве у Њујорку изгорела је на Васкрс 1. маја 2016. године.

Више информација, вести и најава студенти али и остали верници могу да пронађу на званичној веб страници: https://www.easterndiocese.org/


Епархија канадска простире се од Атлантског до Тихог океана. Сједиште се налази у Милону, а саборни храм у Хамилтону. Епархија сваке године обиљежава славу епархије - Покров Пресвете Богородице (14. октобра).

Више информација, вести и најава студенти али и остали верници могу да пронађу на званичној веб страници: http://www.istocnik.ca/

 

Епархија темишварска са седиштем у Темишвару. Ова епархија покрива Румунију, има велики број цркви, 3 намесништва и 5 манастира.

 

 

 

 

0 Komentari

Slične objave


Razgovori