Водич за стипендије у Канади – како аплицирати и добити стипендију за студије у Канади

Питање стипендија је најчешће постављано питање свих проспективних студената који имају жељу да студирају у иностранству.

Водич за стипендије у Канади – како аплицирати и добити стипендију за студије у Канади

За овај водич користићемо пример Лестер Б. Пирсон стипендије на Универзитету у Торонту која је једна од најконкурентнијих и најпрестижнијих стипендија у Канади у износу од преко 400,000 долара за 4 године.

Код нас често влада менталитет да добар просек оцена из школе даје велике шансе за добијање стипендија. То апсолутно није тачно, и тај мит морамо да разбијемо. Разлог за то је што сви проспективни студенти који аплицирају за престижне стипендије имају добре просеке, тако да се добрим оценама не издвајате ни од кога. Добар просек је само један од предуслова за добијање стипендије, никако одлучујући фактор.

Први савет је - почните изузетно рано. Често се ове пријаве раде из више делова, где су рокови за подношење првих делова пријава у октобру или новембру претходне године. То је скоро годину дана пре почетка студија! Обзиром да се стипендије често деле на first come, first serve основи, битно је започети пријаве што је пре могуће.

За престижне стипендије као што је ова, често су потребне номинације од средње школе коју похађате. Обично се дозвољава само једна номинација за једну средњу школу. У највећем броју случајева ово не представља велики проблем, јер је велика вероватноћа да сте ви једини ученик који уопште има амбицију да студира у иностранству. За номинације мораћете да разговарате са директором школе. Будите припремљени на то да они не знају ништа о томе, и дођите припремљени да им све објашњавате више пута. 

Након што добијете номинацију, најчешће улазите у други круг пријаве. У другом кругу мораћете да припремите документацију из школе као што су сведочанства, награде са такмичења, као и план и програм школе и смера који похађате. Из искуства је ова трећа ставка најтежа за прибавити. То је зато што наше школе уопште немају такав документ. Тако да ће морати да га напишу за вас. Због тога, битно је бити у константном контакту са запосленима у школи који вам то пишу, и све проверавати више пута. Не заборавите, грешке администрације су искључиво ваша одговорност, а не школе, зато што је ваша будућност у питању. Такође, сва документација која се прилаже мора се приложити у оригиналу, са овереним преводима судских тумача на енглеском или француском језику. 

Сада долазимо до најбитније ставке за добијање стипендија – есеји и препоруке. Свака престижна стипендија захтева најмање две препоруке професора или наставника, и три до пет краћих или дужих есеја на теме које се крећу од личних до академских. Битно је вежбати вештину писања есеја, и замолити људе који су добри у томе да вам прочитају и критикују есеје. Што се тиче препорука, нема неке велике филозофије, тражите препоруке од професора са којима имате најбољи однос. На крају крајева, те препоруке више служе Универзитетима за доказ да сте добар човек, а не само ученик.

Наравно, свака стипендија је другачија, и има другачије услове и предуслове које морате испунити. За сва питања можете се обратити директору локалног огранка ОССИ Канада Стефану Петровићу. Пуно среће у пријавама за стипендију!

1 Komentar


Mnogo korisne članke pišeš Mina. Voljela bih da je ovakav community postojao dok sam ja studirala :)

Slične objave


Razgovori