Kulturološki šokovi koje sam doživela u Finskoj
Koje kulturološke šokove potencionalno možeš da doživiš u Finskoj, a da nije sneg do kolena? Predstavljamo ti nekoliko situacija iz našeg studentskog ugla kojima smo bili iznenađeni.

Svako preseljenje u novo okruženje je stresno i često se pitamo šta je to sa čime ćemo se potencionalno suočiti. Kao student u Finskoj imaćeš priliku da se susretneš sa mnogim kulturama i jezicima, te samim tim i razlikama. U ovom tekstu vam predstavljamo neke od njih:
1 Vreme ručka u Finskoj počinje malo pre podneva i konzumira se mleko uz obrok
Ručak u Finskoj počnje oko 11h i završava se oko 14h. Finci najčešće prave pauzu za ručak u 12h. Za svakoga ko dolazi izvan nordijskih zemalja, 12h kao vreme ručka se smatra dosta ranim. Vremenom smo se navikli na ovakvo radno vreme menzi, jer pauzu između predavanja imamo samo u tom periodu između 12h i 13h. Iako se mleko na Balkanu konzumira samo za doručak i večeru, u studentskim menzama mleko ćete pronaći kao obavezno uz ručak.
2 Supa se smatra posebnim obrokom, a ne kao delom ručka
Na Balkanu, supa je deo obroka, dok je u Finskoj supa poseban obrok. Ukoliko u menzi uzmete i supu i čvrst obrok, moraćete da platite cenu dva ručka, osim ako niste platili skuplji lanč paket. Supa koja je najpopularnija u Finskoj je supa sa lososom (preporučujemo).
3 Gradski autobusi staju na stajalište samo ako im signaliziraš rukom i kupovina karte se vrši preko mobilne aplikacije
U Beogradu i u Novom Sadu, gradski prevoz staje na svakoj stanici. Naša lična iskustva su bila da, iako smo stajali na stajalištima u gradovima u Finskoj, vozač bi nas zaobišao ako mu nismo signalizirali. Preporučujemo vam da imate uvek napunjen telefon i instaliranu aplikaciju gde možete kupiti kartu – automati za kupovinu karata su sve ređi po gradu. Vozač vas neće pustiti u autobus ukoliko mu ne pokažete kartu na telefonu.
4 Alkohol možeš da kupiš u posebnim radnjama uz određenu satnicu i ličnu kartu/pasoš
Niskoprocentni alkohol možete kupiti u supermarketima samo do 22h, dok alkohol možete kupiti samo u Alko radnjama. Kontrola u Finskoj, po pitanju alkohola, je visoka i alkohol vam neće prodati ako im ne pokažete ličnu kartu/pasoš. Obratite pažnju kada idete u prodavnicu, proverite radno vreme i da li ste sa sobom potrebnu dokumentaciju.
5 Značaj studenata u Finskoj
Finska je zemlja koja je poznata po svom obrazovanju, a studenti se smatraju temeljem društva. Po zakonu svaki univerzitet je u obavezi da ima studentsku organizaciju koja će reprezentovati studenti. Sam dan rada (1.maj) u Finskoj je dan studenata i sve proslave imaju tu simboliku. Postoji mnogo popusta za studente, od studentskog stanovanja i hrane, do povlastice za prevoz, fleksibilni ugovori rada i studentski benefiti koji se dobijaju za život. Ceo sistem je podređen da se možeš zaista posvetiti svom razvoju!
6 Kultura saune
Svaka zgrada ima saunu u Finskoj, ali gotovo svaka! To uključuje studentske domove, univerzitete, teretane, itd. Kultura saune je jako važna, praznici i odmori ne mogu da prođu bez njih. Postoje i saune koje su javne i u koje možete besplatno da idete. Ukoliko vas finac ili finkinja pozove u saunu, to je poziv na druženje.
7 Ideja o proleću i letu
Percepcija leta i proleća je u nordijskim zemljama različita u odnosu na Balkan, a razlog za to je geografija! U nordijskim zemljama ono što mi smatramo prolećem je leto, a oni užegla i veoma topla leta nemaju. Jagode u Finskoj stižu u junu, dok je kod nas to znatno ranije. Za njih je proleće nešto što bi za nas bio kraj zime, kada je vreme još nestabilno i sneg se povlači. Prelaz iz zime u leto je oštriji nego na Balkanu, stoga proleće nećete ni primetiti. Trebaće vam vremena da se priviknete na klimu, stoga budite strpljivi i nežni prema svom organizmu.
8 Refletori za jakne i rančeve
Zime u Finskoj su mračna, stoga je veoma važno da vozači mogu da vas primete kada prelazite ulicu. Preporučljivo je da na svojoj jakni ili rancu imate reflektore. Njih možete pronaći u svim radnjama i mogu biti u obliku nekog vašeg omiljenog karaktera iz crtanog filma, životinje ili nekog oblika, a možete i kupiti one što izgledaju kao debela narukvica i stavljaju se oko ruke. Bezbednost u saobraćaju treba da vam bude na listi prioriteta.
9 Keš odlazi u prošlost, imajte funkcionalnu karticu
Nažalost, novac u kešu nije više česta pojava, stoga preporučljivo je da uvek nosite sa sobom karticu. Možete se naći u situaciji da prodavci neće prihvatiti keš ili da nisu u mogućnosti da vam vrate kusur. Takođe svoju karticu možete povezati sa elektronskim plaćanjem na telefonu, tako da vam je i to opcija.
Slične objave

Мирјана Југовић, Организација српских студената у иностранству, фебруар 20222.

Како бисте се боље упознали са ОССИ огранком у Бенелуксу, у наставку ћемо вам испричати како наш огранак функционише и колико често организујемо окупљања српских студената.

Iskustvo Studenta Psihologije na Univerzitetu u Mastrihtu u Holandiji

Питање стипендија је најчешће постављано питање свих проспективних студената који имају жељу да студирају у иностранству.
0 Komentari