Studiranje u Americi iz ugla studenata?
Evo kako zapravo izgleda studiranje u Americi i šta možete da očekujete.

Nema ništa bolje za nastavak svog školovanja nakon srednje škole ili fakulteta, već odlazak u neku novu sredinu, novu kulturu, potpuno odvojen od svoje familije i izalazk iz svoje zone komfora. Svako poželi makar jednom u životu da upozna neki novi kutak na ovom svetu. I zato mislim da i jeste najbolje vreme upravo tokom studija da se upustimo u čari svega toga. Nije naravno lako napustiti svoj dom i samo odjednom otići u nešto novo i nepoznato ali u razgovoru sa ostalim studentima koji studiraju u Americi i na osnovu mog ličnog iskustva pokušaću da objasnim neke prednosti i mane ovakve avanture.
Svi kažu da je Amerika zemlja snova i izazova. Ja bih to malo preformulisao i rekao da je Amerika zemlja mogućnosti i šanse za lični napredak. Studiranje u Americi je dosta drugačije nego studiranje u Srbiji. Pre svega, raspored predavanja i način kako želimo da organizujemo svoje dana zavis potpuno od nas i mi smo ti koji biramo smene naših predavanja, kako bismo ih uklopili sa ostalim obavezama. Isto tako u toku studiranja mislim da nikada nije lakše uklopiti sport i fakultet u isto vreme, upravo iz perspektive nekog ko i pored škole stiže da trenira za prvu diviziju veslanja. Studenstki život je dosta dramatičan. Uvek imaju neka dešavanja i nikad nema vremena za previše opuštanja u toku semestra, jer u Americi ne postoje klasični ispti kao u Srbiji. Testiranje se vrši po lekcijama, plus dodatni poeni se ostvaruju aktivnošću na predavanjima. Testovi iz oblasti dolaze skoro svake dve nedelje, što na kraju godine zbirom donosi zaključnu ocenu.
U razgovoru sa ostalim srpskim studentima koji su na drugim fakultetima širom Aemrike, proces ocenjivanja je isti. To se može uporediti sa procesom ocenjivanja u srpskim srednjim školama. Sa moje tačke gledišta to je mnog bolje, jer nemam toliki stres i pritisak da na kraju celog semestra dam ispit, jer je gradivo podeljeno na fragmente i olakšava posao studentima.
Iz razloga što je gradivo podeljeno na fragmente, takav način rada, nam pruža mogućnost da u toku studija i bavljna nekim sportom, imamo mogućnost za istarživanje tema koje se tiču naše buduće profesije, i upoznavanje sa predstavnicima firmi kod kojih možemo da obavljamo stručne prakse. Ovakva mogućnost nam nudi da se opredelimo dok još nismo yavršili našu profesiju, da li se stavrno pronalazimo u tome i da li vidimo nas u skorijoj budućnosti radeći isti taj posao svakodnevno.
To su neke od prednsoti studiranja u Americi, ali narvano ima stvrai koje se trebaju napomenuti i koje su nezaobilazne. Ne samo kada je reč o Americi, nego uopšteno, studiranje u inostranstvu nije nimalo lak korak. Čežnja za domom i porodicom može da bude kobna po neke studente i ono što je važno preduzeti ako se nađemo u takvoj situacioji jeste, da probamo da svoje misli prusmerimo na nešto drugo, budemo okruženi ljudima konstanto i da ne damo sebi vreme za preveliko razmišljanje.
Život u Americi je dosta skuplji nego život u Srbiji, po istraživanju koje sam sproveo među srpskim studentima, čak njih 70% je reklo da je hrana ono što je najskuplje u Americi. Složio bih se sa tim, hrana je poprilično skupa, ali ono što je vrlo povoljno i što može da se nađe po pristupačnim cenama jeste odeća i obuća.
Međutim, većina studenata radi neki part-time posao da li na kampusim ili u njohovj blizini, što omogućava svakome da zadovolji svoje potrebe, pa čak i da uštedi svakog meseca. Svakako studiranje u Americi donosi skroz novu viziju i pogled na svet studentima koji se odluče za taj korak. Prednosti i mane postoje i uvek će postojati, ma gde se mi to nalazili, ali svako kože,li da se pronađe u nečemu što ga zanima, sa sigurnošću mogu reći da to može da učini studiranjem u Americi.
Studirati odovjen odbližnjih može da bude najveći problem sa kojim se studenti u Americi susreću, sve ostalo se uvek okrene ka dobrom i svako svoj studentski život doživlajva na drugačiji način, ali svi studenti uživaju i provode svoje najbolje dane života radeći ono što ih ispunjava.
Amerika jeste zemlja mogućnosti, samo je potrebno da se studenti bore za ono čemu teže i da verujuju u svoje potencijale, jer treba već na samom početku da budu ponosni na same sebe, jer su učinili korak koji retko koja mlada pspba iz Srbije sme da učini i izašli iz svoja četiri zida, u želji za istraživanjem i novim saznanjima.
Sve se to na kraju isplati, i svako poželi da se vrate ti dani makar na kratko, zato ako ikada budeš imao priliku da se otisneš iz svoje zone komfora i ako ti se ukaže prilika da studiraš u Americi, nemoj dva puta da razmišljaš jer se nećeš pokajati ni jednog trenutka.
Slične objave

Мирјана Југовић, Организација српских студената у иностранству, фебруар 20222.

Како бисте се боље упознали са ОССИ огранком у Бенелуксу, у наставку ћемо вам испричати како наш огранак функционише и колико често организујемо окупљања српских студената.

Iskustvo Studenta Psihologije na Univerzitetu u Mastrihtu u Holandiji

Питање стипендија је најчешће постављано питање свих проспективних студената који имају жељу да студирају у иностранству.
0 Komentari