Vodič kroz birokratiju u Finskoj
Bilo šta da radite, kalendari i check liste su uvek tu da vam pomognu da bolje organizujete svoje vreme. Ovo je check lista koju je neophodno da napravite ukoliko se odlučite da započnete studije u Finskoj.

Bilo šta da radite, kalendari i check liste su uvek tu da vam pomognu da bolje organizujete svoje vreme. Ovo je check lista koju je neophodno da napravite ukoliko se odlučite da započnete studije u Finskoj. Birokratija je uvek najkomplikovaniji i najstresniji proces kroz koji morate proći bilo gde pa i u Finskoj. Predlog je da unapred mesecima planirate svoje preseljenje i odlazak na studije, kao i da na vreme zakažete sve termine koji su vam potrebni pre dolaska u Finsku. Često se dešava da je u DVVu gotovo nemoguće naći termin krajem avgusta/početkom septembra, a bez registracije su vam ruke vezane za bilo šta dalje. U Finskoj možete pronaći sve informacije na internetu (redovno su ažurirane) tako da obratite pažnju na veb sajtove svih ustanova i nadležnih organa!
Važni administrativni zadaci:
● Prijavite se za boravišnu dozvolu
● Registrujte se na DVV (Veoma važno! Zakazivanje može da potraje do 6 nedelja)
● Lična karta
● Bankovni račun (zakazivanje može da potraje do 2-4 nedelje)
● Platite Kela naknadu (zdravstvena zaštita studenata)
● Platite taksu studentske organizacije vašeg programa
● Prijavite se za stanovanje
● Nabavite SIM za telefon
● Studentska kartica za popust
● HSL kartica
● Poreska kartica
Beleške o uslugama u Finskoj
Većina stvari ovde se obavljaju telefonom, posebno pre nego što imate digitalni ID i uobičajeno je da se telefonski pozivi korisničkoj službi naplaćuju po minutu (obično veoma malo), pa vodite računa o tome kada razmišljate o svom telefonskom računu. Takođe, mnoga mesta nude povratne pozive, pa obavezno uključite zvono telefona kako ne biste propustili njihove pozive koji mogu biti sa privatnog broja (imaju sate otvorene za telefonske linije). Takođe, obično šalteri imaju sisteme brojeva gde uzimate broj da bi ste bili usluženi.
Razlike između imigracionih zona
Ako dolazite izvan EU, važno je da otvorite bankovni račun za Digital ID jer je veoma teško pristupiti uslugama bez njega. Može potrajati dugo da se zakažu termini i možda ćete morati da idete više puta u banku (zato samo strpljivo!). Da biste se registrovali nakon što stignete, morate se lično pojaviti na DVV terminu za one koji dolaze iz van EU ili iz Nordijskih zemalja (o da, i oni moraju da se prijave ili ako ste državljanin neke nordijske zemlje za vas isto važi a niste pre živeli u Finskoj). Za one koji dolaze iz EU - možete se registrovati online. Planirajte unapred i zakažite termine na vreme!
Boravišna dozvola (za studente koji nisu državljani zemalja EU)
Boravišna dozvola je važan dokument pre dolaska u Finsku za sve koji dolaze izvan područja Evropske unije. Ako nikada ranije niste živeli u Finskoj, trebalo bi da podnesete zahtev za studentsku boravišnu dozvolu: https://migri.fi/en/residence-permit-application-for-studies
Na sajtu proverite sve uslove pre prijave i pošaljite je što je pre moguće! Vaša boravišna dozvola je važan prvi korak za vaš preseljenje u Finsku. Na sajtu vam stoji tačno napisano šta vam je sve potrebno, redovno se ažuriraju podaci. Preporuka je da aplicirate preko portala, elektronskim putem, a ne da fizički nosite dokumentaciju u ambasadu - proces će trajati duže i skuplje će vas koštati. Obratite pažnju na sve podatke koje popunjavate i proverite ako treba triput!
Sajt ambasade Finske u Srbiji: https://finlandabroad.fi/web/srb/frontpage
Prijava u DVV-u po dolasku (potrebna za vaše funkcionisanje u Finskoj)
Link za rezervaciju termina: https://migri.vihta.com/public/migri/#/home
Registracija (međunarodni studenti): Ako dolazite iz inostranstva, moraćete da odete u Agenciju za digitalne i populacione podatke (Maistraati/Migri ili DVV) da biste registrovali svoju adresu u Finskoj. Državljani EU i van EU moraće da se registruju, ali državljani koji nisu iz EU moraće da podnesu zahtev za boravišnu dozvolu pre dolaska u Finsku, jer bez tog dokumenta neće moći da se prijave. Bilo bi dobro da zakažete termin pre dolaska u Finsku jer vreme čekanja na registraciju može biti oko 6 nedelja, a nećete moći da otvorite bankovni račun ili da dobijete studentski popust za javni prevoz. (možete i da promenite vaš termin za raniji datum ako neko drugi odustane, pa pazite na veb lokaciju). Od vas biti zatraženo da dođete lično sa svojim pasošem, potvrdom o studiranju (i dokazom o stalnoj adresi ako je moguće) i boravišnom dozvolom ako dolazite van EU. Pitaće vas kako ćete se izdržavati dok studirate. Važno je uzeti u obzir da nema studentskih kredita za troškove studiranja i da nema puno stipendija, tako da bi bilo dobro da stignete u Finsku sa što više novca da pokrijete troškove, dok nađete posao ili neki drugi način prihoda (planirajte unapred, ovo je veoma skupa zemlja u odnosu na Srbiju ili bilo koju zemlju Balkana). Što pre podnesite zahtev za boravišnu dozvolu i rezervišite svoj termin u DVV-u za datum kada dođete u Finsku!
Lična karta (potrebna da biste otvorili bankovni račun)
Sajt: poliisi.fi/en/identiti-card
Lična karta je važna za ljude koji dolaze izvan EU, potrebna je za otvaranje bankovnog računa.Za vađenje lične karte moguće je zakazati termin, ili možete samo otići rano ujutro u obližnju stanicu (pogledajte na sajtu za vaš grad/opštinu). Trebaće vam fotografija, pa ako je ne nosite sa sobom, možete se slikati u policijskoj stanici (10-15€), a sama izrada lične karte je ~60€ . Za sad, najeftnije se možete slikati u Verkokaupi https://www.verkkokauppa.com/?gclid=CjwKCAjw5P2aBhAlEiwAAdY7dD8eW2_h1UhhOxLeTsHfhnjfTdec3Sv5q8ApRiIeJk6LOy4uIRlKVxoCU_YQAvD_BwE
Bankovni račun (potrebno za digitalni ID)
Preporučljivo je imati bankovni račun u Finskoj. Preko bankovnog računa moći ćete da digitalno verifikujete svoj identitet za mnoge usluge u Finskoj (rezervacija termina, plaćanje računa i prijavljivanje na usluge). Kada ste u procesu otvaranja, važno je napomenuti da biste želeli da imate „jaku identifikaciju“ (strong indetification) i za dobijanje toga potrebna vam je finska lična karta (boravišna dozvola nije dovoljna). U slučaju da želite da uplatite gotovinu, zatražite od banke tu uslugu, jer nije podrazumevano kao u Srbiji. Po gradu ima automata za gotovinu, uglavnom u tržnim centrima - https://otto.fi/en/
Popularne banke u Finskoj:
(preporučena kreditna unija) OP op.fi
Nordea: https://www.nordea.fi
Danske Bank: https://danskebank.fi/sinulle/sinulle
S-Pankki: https://www.s-pankki.fi/
Imajte na umu da ćete morati da zakažete termin. Proces dobijanja bankovnog računa može trajati 1-4 meseca. Zakažite svoj termin unapred, takođe pre nego što dođete u Finsku, ali budite sigurni da pre toga imate termin u DVV-u, jer banci treba da dokažete da ste u toku registracije adrese!
Platite Kela naknadu
Sajt: https://www.kela.fi/veb/en/hov-to-pai-the-student-healthcare-fee-in-higher-education
Ova naknada je za zdravstvenu zaštitu učenika i obavezna je. Postoji kazna ako kasnite sa plaćanjem, pa obavezno obratite pažnju na rokove.
Platite naknadu za studentsku organizaciju
Ovo će vam dati pravo na pristup svim udruženjima i događajima vašeg univerziteta. Dobićete informacije o tome tokom leta. Uplatu studentskih organizacija treba da platite kada se registrujete kao student u OILI servisu. Ako niste platili, informacije o tome kako to učiniti možete pronaći na sajtovima studentskih organizacija ili univerziteta. Više o tome potražite na sajtu vašeg univerziteta.
Telefon - SIM kartica
Evo nekoliko telefonskih kompanija koje nude različite usluge. Ako nemate digitalni ID, veoma je teško dobiti pretplatu, tako da je prepaid dobar za početak:
Elisa.fi
Telia.fi
dna.fi
moi.fi
Studentska kartica za popust ili aplikacija
Sajt: https://www.frank.fi/
Studentska kartica za popust – trebalo bi da imate karticu ili aplikaciju preko koje možete da se identifikujete kao student. Nećete moći da dobijete ručak po studentskoj ceni u studentskom restoranu ako ne pokažete svoju karticu/aplikaciju blagajni. U Finskoj se koristi FRANK aplikacija kojom dokazujete da ste student. Ono što treba da uradite je da preuzmete aplikaciju Frank i popunite svoje podatke kako biste mogli da dobijete svoj profil. Korišćenje ove aplikacije je potpuno besplatno. Ukoliko vam je potrebna fizička kartica, možete je naručiti preko aplikacije.
Ova aplikacija se koristi isključivo u Finskoj, te u drugim zemljama vam je neće priznati. Ukoliko želite da dokažete da ste student u nekoj drugoj zemlji preko Frank app-a možete skinuti ISIC digitalnu karticu i na taj način ih povezati (plaća se svega oko 4 eura da to uradite).
HSL kartica javnog prevoza (ovo je za Helsinki, za druge gradove je slična procedura)
Sajt: hsl.fi/
HSL karticu možete izvaditi na Centralnoj železničkoj stanici/Rautatientori. Moraćete da ponesete svoj pasoš, uverenje o studiranju, boravišnu dozvolu (ne-EU) i trebalo bi da budete registrovani u DVV-u. U slučaju da ste u postupku registracije, potrebno je da ponesete dokument iz DVV-a da ste u postupku registracije. U HSL kancelariji će vam detaljnije objasniti kako da koristite aplikaciju ili karticu i šta vam je za to potrebno. Slično je i za druge gradove! Proverite na sajtovima :)
Poreska kartica (Vero)
Pronalaženje posla u Finskoj može biti veoma teško ako ne znate jezik. Proverite da li vaš univerzitet nudi akademske i istraživačke pozicije za one sa ispravnim kvalifikacijama, tako da svakako potražite nešto u svom odeljenju/poslu. Obratite pažnju na sajtove poslova koji uključuju agencije koje traže honorarne radnike i govornike engleskog jezika. Fafa's, Aussie Bar i Helsinški aerodrom Lentoasema uglavnom pokušavaju da angažuju govornike engleskog, pa imajte spreman CV. Kada dobijete posao, moraćete da izvadite poresku karticu od Vero-a, koja uključuje izračunavanje očekivanog prihoda za godinu, a zatim izračunavanje koliko poreza će uzeti od svake plate. Biće vam potreban pasoš, boravišna dozvola, ugovor ako negde radite i broj bankovnog računa. Zahteve možete proveriti na njihovoj veb stranici: https://vero.fi/henkiloasiakkaat
Vodič za stanovanje
Dobijanje studentskog smeštaja može potrajati, zato se prijavite što ranije! Ako možete da pronađete cimera sa kojim ćete se prijaviti, te aplikacije dobijaju prioritet. Aplikacije za garsonjere ili jednosobne stanove bez cimera mogu trajati do godinu dana, pa ovo razmotrite prilikom prijavljivanja.
AYY - https://aii.fi/en/housing
HOAS - https://hoas.fi/en/
(ovo su linkovi za Helsinki, za druge gradove morate potražiti na internetu)
Većina stanova dolazi bez nameštaja, osim ako nije drugačije navedeno. To znači da nema kreveta, a često i rasvetnih tela, da, onih na plafonu. Svaki studentski dom ima prostoriju sa mašinama za pranje i sušenje veša, ostavom, ostavom za bicikle i saunom. To je sve obično uključeno u vašu kiriju. Na veb stranici za stanovanje saznaćete kako da rezervišete mašine. Kada se iselite, morate očistiti stan, u suprotnom nećete moći da vratite depozit. Ako ste se zaključali, 50-60€ je otvaranje vrata, pa pazite gde ostavljate ključeve (vrata u Finskoj se automatski zaključavaju)!
Privatno tržište stanovanja:
Oikotie čini najveći sektor za privatno tržište za iznajmljivanje stanova. Imaju i aplikaciju za preuzimanje. Za zajedničke stanove/zajedničke stanove Facebook grupe su prilično efikasan način da doprete tako što ćete, na primer, postaviti sopstveni oglas.
Tori - www.tori.fi
Oikotie - www.oikotie.fi
Vuokraovi - www.vuokraovi.com (uglavnom isto kao i Oikotie)
Fejsbuk:
https://www.facebook.com/groups/327565121067204/
https://www.facebook.com/groups/235368102105/discussion/previev
https://www.facebook.com/groups/95177778914
https://www.facebook.com/groups/445234815890739
Pronađite nameštaj i potrepštine za svoj dom
Centri za reciklažu https://www.kierratiskeskus.fi/in_english
Centar za reciklažu Otaniemi https://kierratiskeskus.aii.fi/viki/#english
Fida https://fida.fi
Tori https://www.tori.fi/
Sharetribe Aalto https://aalto.sharetribe.com/en/
Neke od prodavnica u kojima možete pronaći sve što vam je potrebno su Prisma, K-market, Clas Ohlson, Tokmanni i IKEA.
Slične objave

Мирјана Југовић, Организација српских студената у иностранству, фебруар 20222.

Како бисте се боље упознали са ОССИ огранком у Бенелуксу, у наставку ћемо вам испричати како наш огранак функционише и колико често организујемо окупљања српских студената.

Iskustvo Studenta Psihologije na Univerzitetu u Mastrihtu u Holandiji

Питање стипендија је најчешће постављано питање свих проспективних студената који имају жељу да студирају у иностранству.
0 Komentari