Живот и култура у Аустралији

Одлазак у иностранство на студије је велики корак - а посебно ако размишљате да своје студије проведете чак у Аустралији. Упркос својој удаљеној географској локацији, Аустралија је једна од најпопуларнијих дестинација за интернационалне студенте.

Живот и култура у Аустралији

Одржавање студија у страној земљи није лако за почетнике, а постоје и неке културолошке необичности и разлике са којима се многи интернационални студенти сусрећу по први пут.

Дакле, ако желите да студирате у земљи коала, кенгура и плажа, ево неколико културних разлика које би вас могле изненадити.

Опуштена култура

Аустралијанци су генерално веома пријатељски расположени и лагодни. Викенди су резервисани за плаже, дружење са пријатељима и генерално опуштање. Постоји нешто по чему су Аустралijaнци познати широм света, а то је њихов лагодан, пријатељски став. Наравно, храна, догађаји, уметност и историја су витални делови аустралијске културе, али оно што заиста издваја Аустралца је његов или њен опуштен поглед на живот. То је разлог зашто ћете чути речи „без бриге, друже“ које се размењују између странаца на улици. Највише од свега, ради се о томе да оставите по страни стрес да бисте ценили добре ствари у животу које су пред вама.


Неформалности

Ако сте навикли да свог професора зовете презименом, будите спремни да мало смањите формалности. У Аустралији је уобичајено да свог предавача или наставника зовете по имену. Иако ово може звучати непристојно и перципирано као недостатак поштовања у другим земљама, Аустралијанци то сматрају сасвим нормалним.


Скраћивање речи

Аустралијанци воле скраћивање речи. На пример, Аустралија као „Ози“, Мек Доналдс као „Макас“, поподне као „арво“, Роштиљ као „барбие“ и листа се наставља. У почетку може бити прилично збуњујуће, али док се настаните у новој земљи и чујете да се ови акроними стално користе, брзо ћете схватити и ускоро ћете своје пријатеље из близине и даље називати „mates“.


Култура кафе

У Аустралији постоји озбиљна култура кафе. Према ЦНН Травел-у, Мелбурн се рангира као други најбољи град на свету за кафу. Старбаксс није успео да уђе на тржишта у Аустралији, јер Аустралијанци нису волели лош квалитет њихове кафе и њихове просечне корисничке услуге. Аустралијанци брину о квалитету и укусу своје кафе. То је начин живота. Ако шетате универзитетским кампусом, видећете да већина студената држи шољу кафе док се креће са предавања на предавање.


Продавнице се затварају рано

За разлику од европских земаља у којима је касна ноћ испуњена штандовима са уличном храном, музиком, забавом и живописним светлима из оближњих малопродајних објеката, Аустралија је сушта супротност. Малопродајне радње се углавном затварају у 18 часова, а ресторани до 22 сата. То значи да ако тражите оброк до касно у ноћ, може бити прилично тешко пронаћи места која су отворена после поноћи.

 

Спорт

Аустралијанци воле свој спорт. Ако се те ноћи одржава утакмица или посебан догађај, можете бити сведоци гомиле људи који излазе са железничке станице, украшени званичном робом свог омиљеног тима.  Аустралијска спортска култура се преносила кроз генерације, стварајући популацију која је дубоко заинтересована за рагби, фути (Аустралијски фудбал), фудбал, тенис и још много тога. Мештани улазе у пабове за игре рагбија, проводе цео дан на сунцу на утакмицама крикета и користе златне плаже као терене за лежерне игре.


Систем активног учења

Већина земаља има пасиван образовни систем, где се од вас не очекује да активно учествујете у настави. Уместо тога, од вас се тражи да пажљиво слушате свог предавача у знак поштовања.

Ово је знатно другачије у поређењу са аустралијским образовним системом. На неким курсевима, значајан проценат ваше коначне оцене може доћи од учешћа у настави. У ствари, ова културолошка разлика је један од главних фактора који утичу на студенте да желе да студирају у иностранству.

 

Запамтите да је културни шок сасвим нормалан. Када се преселите у страну земљу, где се култура и начин живота знатно разликују од онога на шта сте навикли код куће, уобичајено је да доживите носталгију. Осећај недостатка породице и пријатеља, анксиозност и збуњеност су све знакови културних шокова. Да бисте се прилагодили животу у Аустралији, одвојите мало времена да се одмакнете и размислите. Слушањем и посматрањем боље ћете се прилагодити свом новом окружењу. Такође, немојте се плашити да постављате питања ако нешто не разумете, јер ће то помоћи у смањењу конфузије или неспоразума. Још један сјајан савет је да се укључите. Придруживање групама у заједници и отвореност за упознавање нових људи пружиће вам најбољу прилику да научите више о аустралској култури. Такође помаже да се обогати ваше укупно искуство као међународног студента у Аустралији.

 

 

 

 

0 Komentari

Slične objave


Razgovori